19 grudnia 2020 20:13 | Aktualności

MALIPOWSTAŃCYna102 – nie zapominamy o naszych bohaterach!

Dziś także możemy pokazać, że pamiętamy o tych, którzy przywrócili Wielkopolsce wolność, o zwycięzcach sprzed 102 lat. Możemy być Małymi Powstańcami na 102!. Wraz  z rodzicami uczniowie klasy 2B  przygotowali słynną wielkopolską rogatywkę! Wielu powstańców również na początku to robiło, przerabiając pruskie okrągłe czapki wojskowe na rogatywki z orzełkiem.Wielkopolska rogatywka, czapka wojskowa z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem nad otokiem i sznureczkiem ułożonym w kształcie trefla jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli powstańców wielkopolskich. By uczcić ich pamięć, w ramach akcji Samorządu Województwa Wielkopolskiego  uczniowie gnieźnieńskiej Dwójki wierni dziedzictwu patrona szkoły Ks. Mjr. Mateusza Zabłockiego włączyli się w ten projekt.Warto wiedzieć, że w Powstaniu Wielkopolskim swoją rolę odegrały także dzieci i młodzież. Nie zawsze mieli w ręku karabin, ale zawsze w sercu niosły odwagę i chęć działania. Najmłodsi pomagali rannym, dostarczali wodę i jedzenie, naprawiali mundury. Skauci natomiast, którzy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej uczyli się posługiwania bronią, musztry wojskowej i taktyki, czyli zasad wojskowego planowania działań na polu walki, pomagali żołnierzom. Budowa papierowej czapki, podobnej do tej, jaką nosili wielkopolscy bohaterowie sprzed 102 lat, pozwala wspólnie uczestniczyć w upamiętnianiu wydarzeń ważnych i chlubnych w historii regionu – mówi inicjator akcji Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Mimo że na odległość, ale za to jak skutecznie i do tego z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.Dodatkowej radości wszystkim na pewno dostarczył fakt, że zdjęcie dziecka w rogatywce wzbogaci galerię powstańczego portalu 27grudnia.pl, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć, że wszyscy – i duzi i mali – pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach!Skorzystaliśmy z instrukcji wykonania rogatywki techniką origami przedstawionej na filmiku. I oto efekt rodzinnych zmagań. W rogatywkach jako mali powstańcy są następujący uczniowie kl. 2B: Julia Jezierna, Oliwia Nowicka, Nikodem Cichocki, Nadia Pavanello, Oliwia Adamska, Filip Nowicki, Laura Matuszak, Filip Cirocki, Igor Burzyński, Filip Kwapisz, Alex Trzaskawka Melfried, Eryk Konieczny, Filip Tamul.