26 października 2020 11:30 | Aktualności

25 października - zapal znicz ku pamięci...

Szkoła Podstawowa nr 2 w Gnieźnie od wielu lat włącza się w  inicjatywy patriotyczne o różnym zasięgu. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią tylko czteroosobowa reprezentacja naszej szkoły(dwie uczennice, przedstawiciel rodziców oraz nauczyciel) włączyła się w XII. edycję akcji  „Zapal znicz pamięci” – 25 października 2020. Zadanie mówiło - zapal znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Uczcij pamięć ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN, Radia Poznań oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Partnerem medialnym jest portal dzieje.pl. Akcja odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa   Wielkopolskiego. Realizując zobowiązania wobec Patrona szkoły, który został rozstrzelany 14 października 1939 r. za udział w Powstaniu Wielkopolskim i organizację obrony Gniezna we wrześniu 1939 r. Włączyliśmy się w ten     edukacyjny projekt.Na szkolnej gazetce poświęconej Patronowi widnieje myśl św. Jana Pawła II,, Historia jest kluczem do rozumienia nas samych” dlatego warto wracać do historii martyrologii naszego narodu.Na  liście IPN ukazującej miejsca kaźni w powiecie gnieźnieńskim wymieniono Dalki (24 ofiary) oraz Dziekankę ( gazowanie w specjalnym samochodzie i rozstrzeliwanie w sumie 1043 ofiary). My do tej listy dodaliśmy miejsce upamiętnienia Ks. Mjr. Mateusza Zabłockiego tj. pamiątkową tablicę na budynku szkolnym. Delegacja udała się w w/w miejsca , zapaliła znicze i odmówiła modlitwę  za poległych.

Zdjęcia: