ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NASZEJ WITRYNY

Rok Dla Niepodległej - projekt edukacyjny

  Cele i założenia projektu


 

1. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, 9 listopada 2017r. w ramach innowacji „Ja i moja mała Ojczyzna”, uczniowie z klasy1b wraz z wychowawcą p. Urszulą Woźniczak, udali się na Skwer Orląt Lwowskich. Tam pod Pomnikiem Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd harcerzom Ziemi Gnieźnieńskiej, którzy poświęcili swoje życie za wolną Polskę. Mając w pamięci słowa wyryte na płycie z piaskowca „Oddali Polsce swe życie młode broniąc ojczyzny, praw i honoru”, wróciliśmy do szkoły.

 wol1jpg [300x225] wol2jpg [300x225]

2. Uczniowie Dwójki pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim

W czwartek 28 grudnia na cmentarzu Świętego Piotra odbyła się uroczystość upamiętniająca 99 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Wzięli w niej udział także uczniowie naszej szkoły, której patron, ksiądz major Mateusz Zabłocki, był uczestnikiem tego ważnego wydarzenia historycznego. Reprezentował nas poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Ptak, Zuzanna Czajowska, Stanisław Szymoniak oraz przedstawicielki Samorządu Szkolnego: Aleksandra Rakowska, Weronika Szymoniak i Weronika Trafna.

fot2jpg [300x225]

3. Spotkanie opłatkowe Sybiraków

Dnia 15 grudnia 2017 r. członkowie  Związku Sybiraków Koło w Gnieźnie uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym. Siedziba Sybiraków znajduje się w budynku należącym do PSS na ul. Kilińskiego 16. Gnieźnieńskie Koło Związku Sybiraków istnieje od  listopada 1989 roku. W pierwszych latach do Związku należało 97 osób, które w latach 1940- 1947 przebywały na zesłaniu na terenie byłego ZSRR. Obecnie członkami będącymi świadkami tamtych dni jest 36 osób. W szeregi tego Związku wstępują osoby spokrewnione z Sybirakami, które pragną aby przetrwała pamięć o martyrologii mieszkańców kresów wschodnich. Prezesem w/w Koła jest pan Józef Biszewski.  W bożonarodzeniowym nastroju zebranych powitał prezes.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie, którzy od wielu lat współpracują z ZS .Ponieważ szkoła realizuje projekt edukacyjny,, Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie” poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego część artystyczna była z tym związana  ze szczególnym uwzględnieniem zesłańców syberyjskich.  Sybirakom polały się łzy wzruszenia. Ucieszyli się gdy otrzymali upominki przygotowane   na zajęciach świetlicowych pod kierunkiem pani Alicji Gogolik. Pan Józef Biszewski podziękował dzieciom i wręczył im słodkie upominki.  Dla uczniów to wydarzenie było wielkim przeżyciem.  Spotkania ze świadkami historii naszego narodu to najlepsza  lekcja patriotyzmu

spot1jpg [300x225]